Historia

Dnia 10.03.1946 na szczeblu centralnym podjęto decyzje, o rozpowszechnieniu kultury fizycznej w całym kraju przez zakładanie Ludowych Zespołów Sportowych.

W 1947r. wśród kilkuset wiejskich klubów powstaje LZS „Wisła” Łączany. Klub liczył wtedy 37 członków w tym 8 kobiet. Zostały zarejestrowane dwie sekcje: piłka nożna oraz siatkówka.

Wśród założycieli klubu widnieją nazwiska: Mieczysław Kozioł, Władysław Kozioł, Stanisław, Eugeniusz i Alfred Rybarczykowie, Eugeniusz Szczurek, Eugeniusz Kądzioła, Wojciech Kozioł, Władysław Guguła, Piotr Scąber.

Pierwszym prezesem, ówczesnym przewodniczącym zarządu został Mieczysław Kozioł a jego pó¼niejszymi następcami byli: Jan Czyżowski, Ryszard Barcik, Eugeniusz Rybarczyk, Franciszek Scąber, Jan Chlebicki, Medard Scąber, Władysław Kutermak, Władysław Sermak, Janusz Kądzioła, Marek Makowski, Eugeniusz Kucharczyk.

Do największych sukcesów należy zaliczyć pierwszy awans do A-klasy w roku 1988. Przygoda z tą klasą rozgrywkową nie trwała jednak długo i na ponowny awans trzeba było czekać do sezony 2001/2002. W sezonie 2002/2003 nasz klub mógł poszczycić się zdobyciem Pucharu Polski na szczeblu Małopolski Zachodniej po zwycięstwie nad wyżej wówczas notowana drużyną Błyskawicy Marcówka. Swoją przygodę z Pucharem Polski drużyna skończyła w półfinale Pucharu Polski na szczeblu Małopolski Zachodniej przegrywając na własnym stadionie z III Sandecją Nowy Sącz.

W roku 2005 utworzona została drużyna juniorów a w ślad za nią w roku 2007 powołano drużynę trampkarzy. Rok 2007 to również rok wizyty juniorów Wisły Kraków w naszej miejscowości i przyjacielski mecz z rówieśnikami z Łączan.